reklama

10 stycznia 2019

Żeby wolontariusze byli bezpieczni

Żeby wolontariusze byli bezpieczni

Leszczyńscy policjanci przeszkolili wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W Lesznie i powiecie leszczyńskim kwestować będzie prawie 500 wolontariuszy: uczniowie, harcerze, dorosłe osoby. Policjanci biorą udział w spotkaniach z nimi i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zbierania pieniędzy do puszek.

- Uczulaliśmy wolontariuszy, żeby kwestowali na ulicach, gdzie ruch jest duży, unikali miejsc mało uczęszczanych takich jak podwórka, czy bramy, a po zmroku parków, parkingów, skwerów lub innych miejsc nieoświetlonych lub takich, które mogą być niebezpieczne - mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Przypominaliśmy, żeby kwestujący trzymali się w grupkach, a nie zbierali pieniędzy w pojedynkę. Ważne też, żeby mali wolontariusze byli pod opieką dorosłych.

Policja przypomina też, że wolontariusze nie powinni chodzić po domach, dzwonić do mieszkań. Kwesta powinna odbywać się tylko na ulicach.

Inne ważne kwestie dotyczące wolontariuszy to: posiadanie przy sobie naładowanego telefonu komórkowego z numerem kontaktowym swojego opiekuna, nie użyczani puszki innej osobie, wzywanie głośno pomocy lub zwrócenie się o pomoc do dorosłej osoby, jeśli ktoś zaczepia albo próbuje wyrwać puszkę z pieniędzmi.

- Jeśli dojdzie do zagrożenia, trzeba pamiętać, że życie i zdrowie jest najważniejsze, zatem nie należy za wszelką cenę ratować skarbonki - dodaje Żymełka. - Trzeba też zapamiętać jak najwięcej szczegółów z wyglądu napastnika lub napastników, w jakim kierunku uciekli, do jakiego samochodu wsiedli itp. O tym, co się stało należy natychmiast powiadomić opiekunów i policję.

J.W. Fot. KMP Leszno