reklama

08 listopada 2018

Zamek stara się o ministerialne wsparcie

Zamek stara się o ministerialne wsparcie

Zamek SIMP w Rydzynie ubiega się o wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Złożyliśmy wniosek na sześć zadań w ramach Programu Ochrony Zabytków - mówi Zbigniew Szukalski, dyrektor Zamku SIMP.

Pierwsze zadanie dotyczy prac konserwatorskich przy 4 z 7 fresków znajdujących się na zewnątrz obiektu. Wnioskodawcom zależy również na uzyskaniu funduszy na przywróceniu całkowitej świetności malowidłom.

- Co wiąże się z wykonaniem szeregu uzupełnień malarskich, zgodnych ze sztuką prac restauratorskich przy wszystkich freskach - wyjaśnia dyretor.

Schody od strony parku są bardzo zniszczone.

- Chcemy odnowić elementy zdobnicze i schody, łącznie z wykonaniem izolacji, ponieważ w czasie deszczu woda zacieka i niszczy średniowieczne ściany - tłumaczy dyrektor. - W planach mamy remont pomieszczeń pod schodami, w których chcemy stworzyć stałą ekspozycję poświęconą Rydzynie.

We wniosku ujęto prace konserwatorskie zabytkowych elementów w sali Wielka Alkowa oraz prace na moście północnym, a więc tego, który prowadzi na Zamek od strony oficyn.

- Nie tylko wali się tynk, ale także popękały ławy fundamentowe - dodaje Z. Szukalski.

Remontu wymaga także balkon od strony północnej, który nie posiada prawidłowego odpływu wody, a ta zaciekając niszczy zabytkowe ściany.

Wniosek złożony przez Zamek SIMP do ministerstwa opiewa na kwotę 870.000 złotych. W nowym roku będzie wiadomo czy został rozpatrzony pozytywnie.

(jrs)

Fot. Justyna Rutecka-Siadek