reklama

13 listopada 2017

Za dwa dni kolejna policyjna akcja NURD

Za dwa dni kolejna policyjna akcja NURD

W środę i czwartek policjanci przeprowadzą kolejną akcję NURD mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są nimi piesi, rowerzyści i motocykliści.

Jesienią, ze względu na szybciej zapadający zmrok, zwiększa się ryzyko drogowych zagrożeń, na które narażeni są zwłaszcza piesi i rowerzyści. Tym bardziej ważne jest posiadanie przez nich kamizelek i innych elementów odblaskowych oraz - w przypadku rowerzystów - prawidłowego oświetlenia pojazdów.

Akcja NURD prowadzona będzie w całej Wielkopolsce. W Lesznie i powiecie w godzinach największego natężenia ruchu.

- Piesi, rowerzyści i motocykliści są w pewnym sensie bezbronnymi uczestnikami ruchu drogowego - mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Dzisiaj, w poniedziałek oraz jutro, we wtorek, a więc w dniach poprzedzających akcję policjanci będą informowali kontrolowanych kierowców, że zostanie ona przeprowadzona i uprzedzali o konsekwencjach grożących sprawcom wykroczeń popełnianych w czasie działań. W środę i czwartek nie będzie pobłażania dla sprawców wykroczeń związanych z charakterem akcji. Policjanci nie będą stosowali pouczeń, tylko wypisywali mandaty. Będziemy zwracali szczególną uwagę nie tylko na zachowanie się kierowców samochodów względem pieszych i rowerzystów, ale także samych niechronionych uczestników ruchu.

Podczas poprzedniej akcji NURD, kilkanaście dni temu, leszczyńscy funkcjonariusze skontrolowali prawie 170 pojazdów. Wśród kierowców, także rowerzystów oraz wśród pieszych zanotowali ponad 150 wykroczeń. Pieszych ukaranych mandatami za przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonych miejscach oraz w nieprawidłowy sposób było prawie 30. Najczęstszym wykroczeniem popełnianym przez rowerzystów była jazda po chodnikach oraz przejeżdżanie po przejściach dla pieszych - w miejscach, gdzie jest to niedozwolone. Policjanci zatrzymali 16 dowodów rejestracyjnych w związku ze złym stanem technicznym pojazdów.

W tym roku w Lesznie i powiecie leszczyńskim doszło do 17 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których 16 osób zostało rannych. Sześć wypadków spowodowali piesi. Od początku roku było też 35 kolizji i 30 wypadków z udziałem rowerzystów - 9 wypadków spowodowali kierowcy jednośladów. Zanotowano jeden śmiertelny wypadek z udziałem rowerzysty. Wypadków z udziałem motocyklistów i motorowerzystów było 13 (7 z winy kierowców jednośladów), kolizji 25.

Tekst i fot. J.W.