reklama

19 września 2014

Z komputerem za pan brat

Trzydziestoosobowa grupa seniorów zamieszkujących powiat leszczyński wzięła udział w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach dotyczących podstaw obsługi komputera i Internetu, prowadzonych w ramach Akademii Partycypacji Senioralnej.

Zajęcia poprowadzili trenerzy: Marlena Pujsza Kunikowska z Fundacji Centrum Aktywności Twórczej oraz Monika Lisiecka i Marek Urbaniak z Forum Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Poznaniu.

- Tematyka zajęć i poziom zaawansowania dostosowane były do wiedzy i umiejętności uczestników - podkreśla Marek Urbaniak. - Każdy otrzymał materiały szkoleniowe z jasnym objaśnieniem krok po kroku poszczególnych zadań. Wszyscy poradzili sobie świetnie. Wykazali się zaangażowaniem i sumiennością. Nastawieni byli na realizację konkretnych celów, a przy tym pomagali sobie nawzajem. Niektórzy już pytali o możliwość udziału w kolejnych tego typu projektach.

Podczas warsztatów, nastawionych głównie na praktykę, seniorzy mieli do czynienia z wieloma przydatnymi zagadnieniami. Uczyli się m.in.: obsługi komputera, korzystania z klawiatury i myszki, obsługi pulpitu i menu start, pisania w edytorze tekstu, obsługi przeglądarki internetowej, poszukiwania informacji w internecie, korzystania z popularnych stron www, poszukiwania informacji o produktach i porównywania ich cen, planowania podróży przy pomocy internetu, obsługi portali społecznościowych, a także komunikowania się przy pomocy Facebook'a i Skype'a.

Informacje nt. obsługi komputera i Internetu to nie wszystko, czego dowiedzieli się uczestnicy akademii. Przeprowadzono także warsztaty dotyczące prowadzenia inicjatyw lokalnych oraz integracji społecznej.

Do udziału w Akademii Partycypacji Senioralnej zaprosiła Fundacja Centrum Aktywności Twórczej wraz z Urzędem Miasta Leszna oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie. Projekt współfinansowany był ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Tekst i fot. md