reklama

12 marca 2018

Ważne rozmowy o pałacu i areszcie

Ważne rozmowy o pałacu i areszcie

Prezydent Leszna zaprosił przedstawicieli Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu na rozmowy o przyszłości dwóch ważnych budynków - pałacu Sułkowskich i aresztu śledczego przy placu Kościuszki. Co dalej z tymi obiektami? 

Rozmowy odbędą się we wtorek w miejskim ratuszu.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że Wielkopolski Urząd Wojewódzki już jakiś czas temu zgłosił gotowość przekazania samorządowi miasta drugiego piętra pałacu Sułkowskich. Można by tam przenieść któryś z wydziałów Urzędu Miasta. Wcześniej była też propozycja, aby w pałacu było Muzeum Okręgowe znajdujące się teraz w ciasnej kamienicy przy placu Metziga. Wszystkie te pomysły napotykają jednak na jeden problem - konieczny remont.

- Jeśli zdecydujemy się przejąć pomieszczenia w pałacu, to musimy zdobyć pieniądze na modernizację dachu oraz budowę windy. To około dwóch milionów złotych - mówi prezydent Łukasz Borowiak. Dlatego też we wtorkowym spotkaniu weźmie udział m.in. poseł PiS Jan Mosiński, który miałby pomóc w zdobyciu funduszy na ten cel. 

Druga sprawa to obiekty po areszcie śledczym. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości do końca marca 2018 placówka ma zostać zamknięta. Około 70 przebywających w areszcie kobiet będzie przeniesionych do innych jednostek. Wydelegowani do pracy w innych zakładach będą pracownicy, których jest teraz około 60. Budynek aresztu przejmie powiat grodzki, czyli miasto Leszno.

- Będziemy dyskutować co z nim dalej zrobić - tłumaczy prezydent.

Część biur aresztu znajduje się w pałacu i one mogą być wykorzystane dla urzędników Urzędu Miasta. Problemem będzie jednak wykorzystanie pozostałych zabudowań aresztu. O tym wszystkim będzie rozmowa we wtorek. 

lm, Fot. Archiwum "ABC"