reklama

13 czerwca 2018

W wakacje w Lesznie przysięga terytorialsów

W wakacje w Lesznie przysięga terytorialsów

W  jednostce wojskowej w Lesznie odbyła się konferencja prasowa dotycząca funkcjonowania batalionu Wojsk Terytorialnej.

W konferencji uczestniczyli m.in. płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk. Dariusz Wyrzykowski, dowódca formowanego 125. batalionu lekkiej piechoty w Lesznie, płk Grzegorz Konopko, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu, płk Mirosław Szwed, dowódca 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

W skład 12. Wielkopolskiej Brygady (docelowo do 2022 roku ma liczyć około 3000 żołnierzy) ma wchodzić 5 batalionów. Oprócz batalionu w Lesznie (docelowo 700 żołnierzy) w pierwszej kolejności powstanie batalion w Śremie. W przyszłym roku kolejne dwa - w Poznaniu i Dolaszewie koło Piły, a na koniec w Turku.

Na konferencji mówiono, że na potrzeby dowództwa batalionu odnowiony zostanie budynek, w którym znajdowało się kasyno 55. Pułku Piechoty (władze miasta pomogą w kontaktach wojska z konserwatorem zabytków). Że później zostanie dla batalionu urządzona strzelnica wojskowa. Pierwsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów rozpocznie się 21 lipca. Tydzień później 16-dniowe szkolenie podstawowe dla rekrutów,  którzy do tej pory nie byli w wojsku. Po tym szkoleniu złożą oni przysięgę wojskową. Pierwszą w wielkopolskiej Brygadzie WOT. Taką uroczystość zaplanowano w leszczyńskim garnizonie na 12 sierpnia.

Podkreślano, że w Lesznie panuje dobra atmosfera dla wojska, że wojsko integruje się z miastem i na odwrót miasto (w myśl zasady Leszno z wojskiem, wojsko z Lesznem) i że z chwilą sformowania batalionu to się jeszcze spotęguje. Że batalion będzie stanowił zarówno dla leszczyńskiego garnizonu, jak i dla miasta wartość dodaną. Prezydent Leszna zauważył, że na obecności batalionu miasto może zyskać ekonomicznie. Że w szkołach (także w innych miastach) mogą częściej powstawać klasy mundurowe, które będą pewnego rodzaju zapleczem dla WOT.

Więcej o tworzeniu btalionu WOT w Lesznie, kryteriach rekrutacji i wynagrodzeniach przysługujących za służbę w WOT można będzie przeczytać w kolejnym wydaniu gazety ABC.

Tekst i fot. J.W.