reklama

11 października 2018

W nowych firmach w strefie I.D.E.A pracuje 1000 osób

W nowych firmach w strefie I.D.E.A pracuje 1000 osób

W latach 2015-2018 samorząd Leszna sprzedał 15 hektarów terenów pod inwestycje w strefie I.D.E.A w południowej części miasta. Wolnych działek jest coraz mniej, dlatego ruszyły prace nad utworzeniem nowej strefy. Ma mieć aż 34 hektary. Gdzie?  

- W zachodniej części Leszna, w sąsiedztwie gmin Lipno i Święciechowa - mówi prezydent Łukasz Borowiak.

W środę prezydent wraz z pracowmikami Wydziału Promocji i Rozwoju przedstawił dokonania samorządu minionej kadencji w dziedzinach gospodarka i rewitalizacja miasta.

Zmiany gospodarcze mocno widać w strefie I.D.E.A. Poniżej pokazujemy dwa zdjęcia. Jedno z roku 2014, drugie zrobione w tym tygodniu. Widać na nich jak zabudowała się strefa, ile powstało nowych firm.

- W latach 2015-2018 sprzedaliśmy 10 terenów pod inwestycje w strefie I.D.E.A. Ich powierzchnia wyniosła w sumie 15 hektarów, Wpływy ze sprzedaży do budżetu miasta to około 11 milionów złotych - mówiła Izabela Wojciechowska, kierownik referatu rozwoju gospodarczego, jaki powstał w tym roku w Wydziale Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta. - W strefie I.D.E.A. mamy jeszcze trzy działki do zbycia, w sumie jest to 5,5 hektara.

To niedużo, dlatego ruszyły przygotowania do utworzenia nowej strefy w zachodniej części miasta. Są to tereny zarówno miasta, jak też prywatne. Mają być przeznaczone pod przemysł i produkcję.

Warto też dodać, że w firmach, które wybudowały się w strefie w ostatnich 4 latach pracuje około 1000 osób. 

Na konferencji prasowej prezydent i urzędnicy mówili też o innych działaniach skierowanych do przedsiębiorców - ulgach podatkowych, funduszu poręczeń kredytowych, współpracy miasta z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową i Leszczyńskim Inkubatorem Przedsiębiorczości, który będzie się rozbudowywał. Trwają też prace nad opracowaniem programu "Leszno dla loklanego biznesu". Przedstawiciele miasta odbyli w tej sprawie aż 50 spotkań z przedsiębiorami, w sumie to było około 100 godzin rozmów. 

- Przedsiębiorcy bardzo chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie do spotkań, atmosfera rozmów była bardzo dobra - dodaje kierownik Wojciechowska.

Program ma jeszcze mocniej zacieśnić współpracę samorządu z biznesem.

lm, Fot. Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna

strefa2014

strefa 2018