reklama

10 października 2018

Uwaga na maile z podpisem ZUS!

Uwaga na maile z podpisem ZUS!

ZUS ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod tę instytucję wysyłają fałszywe e-maile.

Oszuści już nieraz podszywali się pod ZUS, ale w ostatnich dniach nasilili swoje działania. Do wielkopolskiego oddziału ZUS tylko jednego dnia , w miniony poniedziałek, zadzwoniło kilkanaście osób zaniepokojonych otrzymaniem na skrzynki mailowe informacji, w których jako nadawca figuruje właśnie ZUS. W temacie wiadomości wpisana była fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

- Na szczęście odbiorcy tych informacji zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce przesłanych wiadomości  - mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. - Stopka miała wprawdzie prawidłowy adres centrali ZUS, ale zawierała adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową  „gov.pl”, tymczasem zarówno strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.

ZUS przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

 ZUS ostrzega, aby w żadnym przypadku nie odpowiadać na wymienione wyżej maile, ani nie otwierać zawartych w nich załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

Jeśli ktokolwiek z klientów ZUS ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji elektronicznej, której nadawca powołuje się na tę instytucję, proszony jest o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem  22  560 16 00.

 J.W. Fot. archiwum