reklama

10 czerwca 2015

Uczniowie w walce na argumenty (zdjęcia)

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się dziś VI Spotkanie z Historią, zorganizowane przez cztery szkoły ponadgimnazjalne z Leszna.

Na nietypowej lekcji spotkali się uczniowie I, II i III Liceum Ogólnokształcącego z Leszna oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Na początek wysłuchali wykładu prof. Waldemara Łazugi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mówił m. in o wielkopolskiej filozofii pracy organicznej, która pomogła wygrać powstanie wielkopolskie.

- Tutaj nikt do powstania bez broni nie poszedł i nie myślał o przeżyciu romantycznej historii. Wielkopolanie chcieli przede wszystkim wykonać zadnie - wypędzić Niemców z niektórych powiatów - mówił prof. Łazuga.

Po wykładzie rozpoczęła się debata oksfordzka, w której zmierzyły się dwie czteroosobowe drużyny, w skład których weszli uczniowie wszystkich szkół. Dyskutowali, czy walka zbrojna była jedynym sposobem na odzyskanie niepodległości.

Spotkaniu z historią towarzyszyła wystawa, przygotowana przez pracownice Publicznej Biblioteki Pedagogicznej przy Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie: Ewę Śliwińską i Ewę Staniszewską. Bibliotekarki przygotowały konkurs z pytaniami dla uczniów, na które odpowiedzi mogli znaleźć śledząc wystawę.

(kin) Fot. E. Baldys