reklama

07 grudnia 2017

UFO, naziści, trujący gaz, kochanek u żony, czyli z czym ludzie dzwonią na numery alarmowe

UFO, naziści, trujący gaz, kochanek u żony, czyli z czym ludzie dzwonią na numery alarmowe

Z takimi i innymi niestworzonymi historiami ludzie telefonują na numery alarmowe służb ratunkowych. Oprócz osób z zaburzeniami psychicznymi na te numery dzwonią dowcipnisie i ludzie, którzy specjalnie wybierają numery alarmowe,  żeby je blokować.  Od niedawna grożą im za to kary.

Policja, straż pożarna i dyspozytorzy ratownictwa medycznego nie przyznają, że takich sytuacji jest mnóstwo. Piszemy o tym, podając przykłady, w najnowszym numerze  ABC. Zachęcamy do lektury.

Jeśli chodzi o sankcje karne za złośliwe blokowanie numerów alarmowych, określa je art. 66 Kodeksu wykroczeń. Do tej pory  z tego artykułu można było ścigać tylko za bezprawne wszczęcie alarmu poprzez wprowadzenie w błąd i wywołanie niepotrzebnej czynności służb ratunkowych. Teraz art. 66 jest rozszerzony o zapis dotyczący złośliwego blokowania numerów alarmowych. Przewiduje on karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości do 1500 złotych wobec tego, kto ,,umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego''.

Tekst i fot. J.W.