reklama

08 sierpnia 2018

Terytorialsi złożą przysięgę na Rynku

Terytorialsi złożą przysięgę na Rynku

W niedzielę na Rynku w Lesznie odbędzie się pierwsza, historyczna przysięga żołnierzy leszczyńskiego batalionu Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. O tym, kto może wstąpić do WOT i ile można na tym zarobić piszemy w najnowszym wydaniu "ABC". Nabór trwa! 

Przysięgę złoży około 100 żołnierzy (w tym kilkanaście kobiet), którzy w ostatnich dniach przeszli szkolenia: 8-dniowe wyrównawcze dla rezerwistów (osób, które były już w wojsku) i 16-dniowe podstawowe dla ochotników, którzy jeszcze nie byli w wojsku.

Leszczyński batalion (stacjonuje w garnizonie w Lesznie) jest jednym z dwóch tworzonych na razie w Wielkopolsce. Drugim jest batalion w Śremie. Kolejne powstaną w Poznaniu, Dolaszewie koło Piły i Turku.

Średnia wieku żołnierzy leszczyńskiego batalionu wynosi 31 lat, a przekrój zawodowy i społeczny jest szeroki. Są wśród nich byli żołnierze zawodowi. Dowództwo WOT chce wykorzystać ich potencjał, doświadczenie.

Dowódcą 125. batalionu lekkiej piechoty WOT w Lesznie jest ppłk Dariusz Wyrzykowski. W tym batalionie docelowo na być 700 żołnierzy, natomiast w całej 12. Wielkopolskiej Brygadzie do 2022 roku około 3000.

Treść przysięgi żołnierzy leszczyńskiego batalionu będzie taka sama, jak przysięgi składanej we wszystkich formacjach Wojska Polskiego. Terytorialsi są jedną z nich, choć ta formacja działa w innej formule.

Następne wcielenie ochotników do Wielkopolskiej Brygady WOT, a więc także do leszczyńskiego batalionu, odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. W sierpniu odbędzie się więc kolejne, 16-dniowe szkolenie podstawowe dla ochotników. We wrześniu natomiast zaplanowano 8-dniowe szkolenie dla następnych rezerwistów.

Niedzielną przysięgę poprzedzi msza święta, która zostanie odprawiona o godz. 11.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Uroczystość, na której złożona zostanie przysięga, rozpocznie się o godz. 13. Wśród zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojska Polskiego, władze miasta Leszna.

J.W. Fot. archiwum