reklama

17 lipca 2018

Terytorialsi idą na szkolenia, w sierpniu będą mieli przysięgę

Terytorialsi idą na szkolenia, w sierpniu będą mieli przysięgę

Za kilka dni ruszą szkolenia ochotników, którzy będą służyć w leszczyńskim batalionie Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za niespełna miesiąc natomiast, 12 sierpnia, złożą przysięgę w leszczyńskim garnizonie.

W Wielkopolsce na razie tworzone są dwa bataliony - w Lesznie i Śremie (później w Poznaniu, Dolaszewie koło Piły i Turku). Szkolenia ochotników, którzy znajdą się w leszczyńskim batalionie, rozpoczną się 21 lipca. Najpierw 8-dniowe szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów (w Lesznie), następnie 28 lipca (w Lesznie i Śremie) 16-dniowe szkolenie podstawowe dla ochotników, którzy jeszcze nie byli w wojsku.

 Rekruci będą uczyć się praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale także przydatnych w codziennym życiu, na przykład udzielania pierwszej pomocy. Na szkoleniach są także kursy na operatorów maszyn albo ratowników wodnych.

 Po szkoleniach, 12 sierpnia, rekruci złożą przysięgę w leszczyńskim garnizonie, gdzie będzie stacjonował "nasz" batalion.

 - Do batalionów w Lesznie i Śremie mogą wstąpić mieszkańcy całej Wielkopolski - mówi Anna Szymaniak, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady WOT. - Wnioski są przyjmowane od razu. Kandydaci po weryfikacji zostaną skierowani na zbliżające się szkolenia. Po utworzeniu kolejnych, wielkopolskich batalionów zostaną przeniesieni do tych, które będą najbliżej miejsca ich zamieszkania.

Więcej o szkoleniach terytorialsów i warunkach przyjmowania do WOT w jednym z najbliższych numerów gazety ABC.

J.W. Fot. archiwum