reklama

14 listopada 2017

Ta choroba - pisizm - jest uleczalna

Ta choroba - pisizm - jest uleczalna

KOD zaprosił do Leszna Adama Michnika. Spotkanie odbyło się w poniedziałkowy wieczór, w wypełnionej po brzegi, sali ZDZ. Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" mówił m.in. o rządach PiS-u, telewizji publicznej, manifestacjach narodowców i roli opozycji. - Budujcie koalicje, która obroni wasze miasto przed inwazją PiS-u - tłumaczył. - Mam wrażenie, że ta choroba - pisizm - jest uleczalna.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy ku czci Piotra S., który w październiku podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, a kilka dni potem zmarł.

Rozmowę z Adamem Michnikiem poprowadził Marcin Wesołek, redaktor naczelny "GW" w Poznaniu. Potem pytania mogła też zadawać publiczność.  

Michnik odniósł się przede wszystkim do obecnej polskiej polityki. Podkreślał, że każda władza, także rządy Prawa i Sprawiedliwości, kiedyś dobiegną końca. Mówił, że "pisizm", jest "uleczalną chorobą".

- Jak się zmieni konstelacja, to masa ludzi z PiS-u będzie przydatna dla demokracji - twierdził

Pytany był m.in. o manifestacje młodych ludzi, jakie odbyły się 11 listopada w Warszawie i innych większych miastach w Polsce.

- Z tych okropnych wrzasków wyłania się obraz Polski rasistowskiej i ksenofobicznej, ale Polska taka nie jest - mówił. 

Krytycznie wypowiadał się o Telewizji Publicznej prowadzonej przez Jacka Kurskiego: 

- To jest telewizja moskiewska, putinowska, z tą różnicą, że wszyscy mówią w niej po polsku. 

Michnik mówił też o ogromnej roli, jaką ma do odegrania opozycja, która żeby pokonać PiS musi się zjednoczyć. 

- Tylko KOD jest w stanie zmobilizować tych ludzi, którzy nie chodzili do wyborów, aby poszli i zagłosowali. Wybory to będzie sprawdzian, czy chcemy Polski wolnej i demokratycznej czy autorytarnej i ksenofobicznej. Po wyborach okaże się, czy potrafiliśmy obronić to, co zbudowaliśmy po roku 1989. Od Polski zaczął się koniec komunizmu i od Polski zacznie się koniec dobrej zmiany. 

Przeciwko zaproszeniu Michnika do Leszna protestowali młodzi ludzie. Zobacz tutaj.

lm, Fot. L. Matuszewska