reklama

11 października 2018

Spór o teatr dotarł do Warszawy

Spór o teatr dotarł do Warszawy

Są kolejne głosy i opinie w sprawie leszczyńskiego teatru. Głos zabiera prezes Związku Artystów Scen Polskich Paweł Królikowski. Pisze o tym, że Teatr Miejski w Lesznie jest zagrożony. Odpowiada mu prezydent Łukasz Borowiak, zapraszając go na premierę i osobistą ocenę sytuacji.

Paweł Królikowski skierował list otwarty do prezydenta Leszna, wysyłając go do sekretariatu Urzędu Miasta Leszna oraz do mediów. Napisał m. in. o tym, że z radością patrzyli na sukcesy Beaty Kawki w leszczyńskim teatrze, że Leszno lśniło na mapie kulturalnej Polski, a naszych świetnych spektakli mogły zazdrościć nam najznamienitsze ośrodki teatralne.
 
"Artyści pod jej kierunkiem dawali gwarancję najwyższego poziomu artystycznego" - napisał Paweł Królikowski, prezes zarządu głównego ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, dodając:
 
"W ostatnich dniach dotarły do nas smutne informacje, że Pańskie dzieło, Panie Prezydencie! Jest zagrożone! (...) Proszę nie zostawiać bez opieki tych, którzy ten teatr dla Pana i dla Lesznian stworzyli".
 
Na reakcję prezydenta nie trzeba było długo czekać. Prezydent Borowiak odpowiedział, że cieszy go zainteresowanie naszym teatrem i znakomite opinie na jego temat. Dał do zrozumienia, że teatr nadal działa i się rozwija, i nie można mówić o nim w czasie przeszłym. 
 
Przekazał, że Beata Kawka została zwolniona z powodu utraty do niej zaufania i działania na szkodę teatru, a prokuratura zajmuje się możliwością popełnienia przestępstwa przez byłą kierownik artystyczną. Zapewnia, że Jerzy Satanowski, który jest nowym kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie, gwarantuje najwyższy poziom artystyczny.
 
"Praca w teatrze odbywa się normalnie, frekwencja jest nadal ponad stuprocentowa, w tej chwili przygotowywane są kolejne premiery (...) Serdecznie zapraszam Pana Prezesa i innych przedstawicieli zarządu Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji na wizytę w naszym mieście, naszym teatrze i na najbliższą premierę. Jestem przekonany, że poznawszy osobiście to miejsce zgodzi się Pan ze mną, że nie jest ono zagrożone" - napisał prezydent Leszna. 
 

(kin)