reklama

09 października 2018

Spółka Lotnisko Leszno zaczyna działać

Spółka Lotnisko Leszno zaczyna działać

Miasto Leszno jest już formalnie właścicielem lotniska. Spółka, która będzie nim zarządzać przedstawiła właśnie kilka pomysłów, jakie chce zrealizować na samym początku. Jednym z nich jest ogrodzenie terenu lotniska oraz budowa wieży do kierowania lotami. Ma ona powstać z kontenerów. Co jeszcze jest w planach? 

Spółka nosi nazwę Lotnisko Leszno. O jej powołaniu zdecydowali radni na sesji pod koniec września. W poniedziałek radni mogli posłuchać o planach spółki i zadawać pytania jej przedstawicielom. Oficjalnego powołania na stanowiska w spółce jeszcze nie ma, ale wiadomo, że zarząd będzie dwuosobowy i mają go tworzyć Michał Graczyk, dotychczasowy pełnomocnik prezydenta Leszna ds. lotniska i Mateusz Weber, obecny kierownik Centrum Informacji Turystycznej (na zdjęciu). Oni oraz Adam Paska, prezes Centralnej Szkoły Szybowcowej Aeroklubu Polskiego, odpowiadali wczoraj na pytania radnych.

Obrady przebiegały bardzo spokojnie. Uczestniczyła w nich większość obecnych radnych.

Michał Graczyk poinformował, że póki co miesięczne dochody spółki wynosić będą 24.300 zł. Jest to kwota, jaka wpływa do spółki od podmiotów dzierżawiących tereny na lotnisku i prowadzących tam działalność gospodarczą, np. stacji paliw, czy tunelu aeorodynamicznego.

- Musimy robić wszystko, aby tych dzierżaw było jak najwięcej i jak najwięcej związanych z lotnictwem - mówił Michał Graczyk. Przekonywał, że są przedsiębiorcy zainteresowani działalnością na lotnisku i jest to działalność lotnicza właśnie. Jest chętny np. na budowę hangarów dla małych samolotów. 

Dodatkowym dochodem spółki będą opłaty lotniskowe. Lotnisko Leszno chce organizować duże imprezy lotnicze. Piknik o międzynarodowym charakterze ma się odbyć w czerwcu 2019 roku.

Umowę ze spółką podpisał już także dzierżawca hotelu. Obiekt jest w złym stanie technicznym i został zamknięty. Przedsiębiorca go wyburzy i postawi nowy. Hotel będzie miał 50 pokoi i standard 3-gwiazdkowy.

W planach spółki jest ogrodzenie lotniska siatką, budowa budynku administracyjnego wraz z wieżą kontroli lotów. Obiekt ma być złożony z kontenerów. Obecna wieża już nie nadaje się do użytkowania. Ma pozostać na lotnisku jako obiekt charakterystyczny dla tego miejsca. Z czasem ma zostać wyremontowana. 

Spółka chce też uporządkować sprawy związane z dokumentację lotniska i planem jego zagospodarowania. Oprócz zarządu spółka będzie mieć także Radę Nadzorczą.

lm, Fot. L. Matuszewska