reklama

11 października 2017

Składają wnioski na opał

Składają wnioski na opał

Franciszek Żygadło, leszczyński pracownik socjalny ulicy, ma już kilka wniosków o przyznanie funduszy na kupno opału. Składają je osoby, dla których domem są ich własne ogródki działkowe.

- Najczęściej powodem, dla którego osoby te mieszkają na ogródkach działkowych jest uzależnienie od alkoholu, rozwód, ubóstwo bądź skonfliktowanie się z rodziną lub wybór takiego życia - tłumaczy F. Żygadło.

Przed okresem jesienno - zimowym kilka osób złożyło wnioski o przyznanie funduszy na opał. W sezonie grzewczym można się spodziewać, że takiej pomocy oczekiwać będzie około 10 osób mieszkających na
ogródkach działkowych.

- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przyznając pieniądze, oczekuje przedstawienia rachunku za zakup opału - wyjaśnia F. Żygadło. - Nie ma mowy o wydaniu pieniędzy na co innego. Jeśli osoba oczekują dalszej pomocy, musi być fair.

Jeśli chodzi o wparcie w postaci żywności czy odzieży, ta forma pomocy jest realizowana przez cały rok. Są to obiady w Domu Seniora, talony do sklepu bądź pomoc finansowa na ten cel.

- Podopieczni dobrze sobie radzą. Przed zimą w rozmowie ze mną wyrażają głównie potrzebę zapewniania opału - dodaje pracownik socjalny ulicy. - Poza tym jeśli osoby te będą miały zapotrzebowanie na odzież, to magazyn przy Alejach Zygmunta Krasińskiego 30 jest pełen odzieży. Nie brakuje również organizacji pozarządowych, oferujących żywność.

(jrs)