reklama

07 grudnia 2017

Przymiarki do monitoringu

Przymiarki do monitoringu

Samorząd gminy Rydzyna przymierza się do zamontowania kamer monitoringu na skrzyżowaniu w Kłodzie - drogi powiatowej z drogą krajową nr 5.

Na konieczność objęcia monitoringiem tego miejsca wskazali m.in. policjanci z Zespołu Dzielnicowych w Rydzynie. Główny cel to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Jak podała nam Komenda Miejska Policji w Lesznie, od początku roku do 5 grudnia na trasie Kłoda - DK 5 doszło do 8 zdarzeń drogowych, w tym 5 kolizji i 3 wypadków, w których ranne zostały 4 osoby.

- Prowadzimy rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o udostępnienie nam słupów, na których mają być montowane kamery, jednocześnie prowadzimy inne prace techniczne z tym związane - mówi Wojciech Antoniak, skarbnik gminy Rydzyna. - W przyszłym roku, po otwarciu drogi S5 być może zmieni się kategoria obecnej drogi krajowej. 

W planach na następne lata jest objęcie monitoringiem ronda na Młyńskiej Górze, bo tam krzyżuje się kilka ciągów komunikacyjnych.

- Większość prac planowana była w bieżącym roku, ale ze względu na przeciągające się procedury techniczne, zadanie będzie zrealizowane w pierwszym półroczu przyszłego roku - tłumaczy W. Antoniak.

W tym roku na ten cel gmina zarezerwowała 60. 000 złotych. 

- W związku z tym, że chcemy rozszerzyć zasięg monitoringu, w planach mamy wydanie na ten cel ogółem około 100. 000 złotych - dodaje skarbnik gminy Rydzyna.  

(jrs)

Fot. Justyna Rutecka-Siadek