reklama

21 czerwca 2018

Przewrócona żaglówka i ... (zdjęcia)

Przewrócona żaglówka i ... (zdjęcia)

Żaglówka się przewróciła i trzeba było ją jak najszybciej postawić do pionu, tym bardziej, że płynęło nią kilka osób...

to tylko scenariusz ćwiczeń, które odbyły się wczoraj wieczorem w Boszkowie.

Wzięły w nich udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, specjalistyczna grupa wodno-nurkowa z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Włoszakowic, Święciechowy, Rydzyny i Brenna.

Najpierw była teoria, potem praktyka. Strażacy zobaczyli w jaki sposób trzeba działać, gdy na wodzie przewróci się żaglówka.

Michał Klawiński z Letniej Szkoły Żeglarskiej w Boszkowie wyjaśniał, że najgorszym scenariuszem jest gdy załoga zejdzie pod pokład w obawie przed złymi warunkami pogodowymi. Zasada jest taka, ubranym w kamizelkę ratunkową trzeba zostać na zewnątrz. Jeżeli łódź się przewróci wpada się do wody. Jeżeli woda dostanie się do kabiny, można już nie wyjść żywym.

Strażacy zobaczyli w jaki sposób należy stawiać łódź, która przewróci się na jeziorze. Jak było widać nie jest to wcale proste zadanie.

- Myślę, że takie ćwiczenia w sezonie letnim są bardzo istotne, bo mają za cel przypomnieć zasady działania i dodatkowo się szkolimy - mówił Maciej Zdęga, komendant miejski PSP w Lesznie.

(jrs)

Fot. Justyna Rutecka-Siadek