Co, gdzie, kiedy?

Przestrzenie. Wystawa fotografii w Galerii MBWA

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1
Data rozpoczęcia: 12-01-2017 18:00
Data zakonczenia: 09-02-2017 18:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Opis wydarzenia:

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę

PRZESTRZENIE Wojciech Beszterda, Maciej Pisuk, Sławek Skrobała, Marcin Sztukiewicz, Krzysztof Ślachciak

12.01-09.02.2017

wernisaż 12.01.2017, godz.18.00 Galeria w Ratuszu, Leszno Rynek 1

wystawa czynna: wtorek, środa, piątek 10.00-15.00

czwartek 12.00-18.00

Przestrzenie

Współcześnie chemiczny proces fotografowania został zastąpiony cyfrowym. Sprowadza się do prostej mechanicznej czynności, jaką jest naciśnięcie ekranu smartfona lub spustu migawki, niczym nieograniczonym zero jedynkowym, odhumanizowanym przekazem. Mylnie zakłada się, że wszyscy jesteśmy fotografami. Prace pięciu uznanych fotografików, o dużym dorobku artystycznym, przeczą tej tezie, zarówno ze względu na tworzywo, cel i efekt końcowy.

Fotografia cyfrowa, czy analogowa, jest tylko początkiem drogi wskazującej właściwy kierunek. Tworzywo nie ma dla nich znaczenia, ponieważ umysły są zdeterminowane do ciągłych poszukiwań, a jedynym ograniczeniem są oni sami i Przestrzenie, w których nieustannie poruszają się, pilni obserwatorzy i interpretatorzy otaczającej nas rzeczywistości.

Wojciech Beszterda, niezwykle aktywny twórca, nieustannie eksplorujący różnorodne przestrzenie, wyraża poprzez fotografię emocjonalny stan ducha. Nieoczywista pamięć zamknięta w szkle, wprowadza nas w świat zaprzeszły, wyidealizowany, ale zniekształcony przez pamięć. Potęga przyrody, jej nieprzewidywalność, przedstawiona w ekspresyjnych obrazach, daje widzowi miejsce do własnej interpretacji, lecz nie uwalnia od autorskiego komentarza.

Maciej Pisuk fotografuje od kilkunastu lat warszawską Pragę. W trakcie pracy z osobami, które zna, bo tylko takie fotografuje, jest z nimi w bliskim kontakcie, wypracował swoisty kodeks etyczny, który polega na ścisłej współpracy. Osoby będące na zdjęciach zachowują pełną kontrolę nad swoim wizerunkiem i zawsze wiedzą gdzie, i w jakim kontekście ich portrety zostały umieszczone. Niezwykłe portrety ludzi, ze świata, którego nie znamy.

Sławek Skrobała - trzy dekady w mediach, nie pozostały bez wpływu na twórczość. Autor serii portretów dzieci, nie uwolnił się od fotodokumetu, a najnowsze prace komentują rzeczywistość, zadając często trudne pytania. Niepoprawny wyznawca konceptualizmu i minimalizmu w sztuce i fotografii.

Marcin Sztukiewicz - modułowość i powtarzalność miejskiej architektury skłoniły autora do wykorzystania elementów reduty w poszukiwaniach dotyczących obrazów? generowanych przez maszynę. Maszyna komunikując się z widzem (odbiorcą), generuje graficzne kombinacje fikcyjnych przestrzeni miejskich. Dochodzi do wymiany obrazów, pewnego rodzaju dialogu wizualnego, gdzie jedna i druga strona bezustannie karmią się wzajemnie swoimi wizjami. Kompozycje, które powstają są unikalne i w zasadzie niepowtarzalne.

Krzysztof Ślachciak z cyklem Mimesis, czyli zasadą twórczego naśladowania natury, interpretując definicję dotyka natury naszej wyobraźni, wspomnień, pojmowania i kojarzenia idei. Dla autora natura to też, a może przede wszystkim człowiek.

Fotografie mają więc naśladować idee, ale indywidualnie, u każdego odbiorcy inne.

/Sławek Skrobała/

Zobacz dziś:

Przed nami:

Regulamin dodawania nowych wydarzen

Zapowiedzi imprez edukacyjnych, kulturalnych i sportowych odbywających się w powiecie leszczyńskim zamieszczamy bezpłatnie.

Zastrzegamy sobie prawo do niepublikowania zapowiedzi bez podania przyczyn. W przypadku imprez komercyjnych zastrzegamy sobie prawo do publikacji informacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie wydarzenia.

Organizatorzy ubiegający się o patronat medialny nad imprezą proszeni są o kontakt z redakcją: abc@gazetaabc.pl