reklama

15 grudnia 2018

Powstańcy z Grupy Leszno. Poznaj ich historię

Powstańcy z Grupy Leszno. Poznaj ich historię

Dziś, o godz. 15 w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego przy ul. Narutowicza w Lesznie otwarta zostanie wystawa „Chwała Zwycięzcom! – Grupa Leszno – Jubileusz 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918–1919". Zapraszamy!

Wernisaż odbędzie się z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 Grupa Leszno, a każda osoba która znajdzie się na sali ekspozycyjnej będzie mogła skosztować żołnierski posiłek.

Jubileusz 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na powstańców południowo-zachodniej Wielkopolski – Grupę „Leszno”. To właśnie jej poświęcona będzie wystawa.

Prezentowane będą m.in. elementy umundurowania i wyposażenia, dokumenty, dyplomy, wspomnienia, rysunki, pocztówki i fotografie. Będą to przedmioty z czasu powstania, nie zabraknie również pamiątek z okresu późniejszego. Ekspozycja opowie o uwarunkowaniach powstania w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Przywoła nazwiska uczestników tego zrywu niepodległościowego. Nawiąże również do sytuacji w Lesznie, pozostającym do stycznia 1920 pod kontrolą Niemców.

Wstęp bezpłatny.