reklama

21 kwietnia 2017

O bezpieczeństwie w Rydzynie (zdjęcia)

O bezpieczeństwie w Rydzynie (zdjęcia)

Temat przekraczania dozwolonej prędkości oraz progów zwalniających zdominował rydzyńską debatę odbywającą się pod hasłem "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Zorganizowano ją w Rydzyńskim Ośrodku Kultury.

Z przedstawinych danych wynika, że gmina Rydzyna należy do najspokojniejszych w powiecie leszczyńskim.  ubiegłym roku na jej terenie odnotowana 22 wykroczenia szczególnie uciążliwe społecznie, a także 78 przestępstw. Najwięcej zdarzeń drogowych w gminie Rydzyna odnotowuje się na drodze krajowej nr 5. W ubiegłym roku było to 49 zdarzeń, ale liczby te i tak są o wiele niższe niż na przykład w gminie Lipno.

Pozytywne sygnały płynące ze statystyk nie świadczą o tym, że można spocząć na laurach, gdyż zawsze są jakieś elementy do poprawki.

- Nie unikniemy pewnych sytuacji dotyczących wykroczeń w ruchu drogowym, a teraz wiele zagrożeń będzie spowodowanych intensywnymi pracami budowlanymi czy remontowymi na drogach. Na przykład niedługo - mam nadzieję, że w maju - ruszą prace związane z budową ciągu pieszo-rowerowego od Dąbcza do Nowej Wsi, a następnie w kierunku Kąkolewa i Osiecznej. To także wygeneruje dodatkowe niebezpieczeństwa - tłumaczy starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak. - Wpływają do nas również informacje o nielegalnych wysypiskach i dotyczą one także gminy Rydzyna. Na szczęście nie odbywa się to w dużej skali i jest do opanowania.

Czwartkową debatę zdominowały uwagi dotyczące nadmiernej prędkości, z jaką poruszają się pojazdy na niektórych drogach. Dotyczyły m. in. Kłody (tam przejeżdżają pojazdy firm budujących drogę S5), Rojęczyna, ul. Wolności w Rydzynie czy Tworzanic. Innym gorącym tematem były progi zwalniające, o których montaż wnioskują mieszkańcy. Te czasami - zamiast przynieść pozytywny efekt - stają się utrapieniem mieszkańców, zwłaszcza kiedy przejeżdżają przez nie hałaśliwe ciężarówki bez ładunku.

Tekst i fot. (luk)