reklama

10 lipca 2018

Najwięcej mandatów za zbyt szybką jazdę

Najwięcej mandatów za zbyt szybką jazdę

W pierwszej połowie tego roku policjanci drogówki w całej Polsce wystawili 3,3 miliona mandatów, o ponad 200 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W powiecie leszczyńskim natomiast mniej.

- Nie oznacza to jednak, że funkcjonariusze są bardziej pobłażliwi wobec sprawców wykroczeń - mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej policji. - Wprawdzie mogą zastosować pouczenie, jednak reagują na każdy zgłoszony przypadek łamania prawa.

W Polsce ponad połowa wszystkich mandatów - 1,7 mln - została nałożona za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy. Kolejne rodzaje wykroczeń pod względem ich liczby występowały 4-5 razy rzadziej. W powiecie leszczyńskim nawet 10 razy mniej.

- Przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy jest cały czas plagą na polskich drogach, także w naszym powiecie - dodaje Żymełka. - Jest jedną z najczęstszych przyczyn tragicznych wypadków. Na naszym terenie liczba mandatów za to wykroczenie także stanowiła ponad połowę wszystkich wystawionych.

Policjanci drogówki KMP w Lesznie w I półroczu 2018 wystawili 8206 mandatów, w analogicznym okresie 2017 - 9716. W tym roku za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy nałożyli 4506 mandatów. Następne w kolejności są: niestosowanie pasów bezpieczeństwa lub fotelików - 429 i nieprawidłowe zatrzymywanie pojazdów - 264. W I półroczu 2018 zatrzymali aż 36 kierowców, którzy na obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość jazdy o ponad50 kilometrówna godzinę, co skończyło się dla nich odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Tekst i fot. J.W.