reklama

06 grudnia 2017

NFZ otrzega pacjentów!

NFZ otrzega pacjentów!

W piątek i poniedziałek do leszczyńskiej delegatury NFZ zgłosiły się osoby z gminy Krobia. Mówiły, że zadzwonił do nich mężczyzna, który poinformował je o przysługującym im masażu w ramach usług rehabilitacyjnych - u nich w domu. Masaż miał być wykonany na zlecenie NFZ. Uwaga! To nie jest prawda! Kliknij po szczegóły.

Pracownicy NFZ polecili tym osobom, aby zgłosiły sprawę na policję.

"Sytuacja, w której NFZ zleca wykonanie jakiekolwiek usługi pacjentowi - nie jest możliwa" - czytamy o komunikacie, jaki otrzymaliśmy z Biura Prasowego NFZ.

I dalej mamy wyjaśnienie 

"Narodowy Fundusz Zdrowia jest płatnikiem za świadczenia - płaci placówkom, w których leczą się pacjenci za wykonanie świadczenia. Diagnostykę i terapię pacjenta prowadzi lekarz, który decyduje między innymi o kierunku leczenia i koniecznych do wykonania zabiegach. Fundusz rozlicza się z placówką na podstawie wystawionych rachunków, nigdy natomiast nie wysyła do domów pacjentów lekarzy, fizjoterapeutów, czy też innych osób, nie zleca też wykonania jakichkolwiek usług pacjentom u nich, w domu.

Również pracownicy funduszu nigdy nie odwiedzają pacjentów w ich domach.

Oczywiście możliwa jest sytuacja, kiedy fizjoterapeuta wykonuje zabiegi w domu pacjenta - tak działa fizjoterapia domowa. Na udzielanie tych usług wielkopolski Oddział funduszu rozpisał konkurs i umowy z placówkami będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Jednak to nie fundusz zleca wykonanie zabiegów, ale lekarz w porozumieniu z pacjentem podejmuje decyzję o rodzaju rehabilitacji, a sam pacjent jest o tym fakcie poinformowany podczas wizyty".

W razie trzeba dzwonić do NFZ w Lesznie (tel. 65 528 61 70) lub NFZ w Poznaniu (tel. 61 850 60 36, 61 850 60 72) w dni powszednie, w godzinach 8-16. 

lm