reklama

07 listopada 2018

Mandat radnej dla Lidii Baksalary

Mandat radnej dla Lidii Baksalary

Tego jeszcze w historii wyborów do Rady Miejskiej Leszna nie było. O tym, kto obejmie mandat zdecydowało losowanie, ale zanim do niego doszło wydarzyły się rzeczy spektakularne.

Wybory do Rady Miejskiej Leszna odbyły się 21 października. Mandaty radnych uzyskało 9 osób z komitetu PL 18 prezydenta Łukasza Borowiaka. Jeden z tych mandatów przypadł Adamowi Mytychowi, który od 4 lat jest wiceprezydentem Leszna i będzie nim także w nowej kadencji. Dlatego swojej funkcji w radzie nie obejmie. Adam Mytych w wyborach zdobył 317 głosów. Zgodnie z prawem, jeśli nie obejmie mandatu, to przysługuje on osobie - także z PL 18 - która znalazła się tuż za nim pod względem liczby zdobytych głosów.

I tu niespodzianka, bo takie same poparcie wyborców - po 233 głosy - mieli Lidia Baksalary i Krzysztof Rosik. W tej sytuacji mandat przysługuje osobie, która wygrała wybory w większej liczbie obwodów.

I tu druga niespodzianka, bo w okręgu nr 2, z którego startowali kandydaci, była parzysta liczba obwodów i każdy z kandydatów wygrał... w połowie z nich.

Dlatego o ostatecznym zwycięstwie musiało zdecydował losowanie. Odbyło się ono w środę, 7 listopada w biurze Komisarza Wyborczego w Lesznie. Los uśmiechnął się do Lidii Baksalary i to ona będzie radną.

Oboje kandydaci przyjęli wynik losowania ze zrozumieniem, bo umówili się, że zwycięzca losowania odda mandat przegranemu po połowie kadencji, czyli po 2,5 roku. Krzysztof Rosik skomentował losowanie na facebooku:

Z tego miejsca chciałbym bardzo pogratulować mojej przemiłej koleżance sukcesu i życzyć dalszych, już jako Radnej Miasta Leszna.

p.s. To jest też przesłanie dla wyborców z każdej opcji politycznej, że branie udziału w wyborach ma znaczenie, a o ostatecznym sukcesie może zadecydować jeden oddany głos.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i jeszcze raz dziękuję za poparcie oraz miłe słowa!

Lidia Baksalary jest nauczycielką wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 4, działa społecznie, a rok temu razem ze swoimi uczniami została nagrodzona tytułem Wolontariacka Grupa Roku, za organizację biegów promujących transplantację.

Pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej odbędzie się po 16 listopada. Wtedy wszyscy nowo wybrani radni będą składać ślubowanie i oficjalnie obejmą mandaty.

lm, Fot. Facebook Krzysztof Rosik.