reklama

13 czerwca 2018

Magiczne tuby uczą bezpieczeństwa na drogach

Magiczne tuby uczą bezpieczeństwa na drogach

Miejski Zakład Komunikacji w Lesznie włączył się do akcji ,,Odblask to nie obciach'', propagującej noszenie odblasków i bezpieczeństwo na drogach.

Akcja organizowana jest przez Sławomira Piotrowskiego z Bydgoszczy i związane z nim osoby. MZK udostępni jeden autobus do umieszczenia na nim odpłatnych reklam firm, dzięki którym pieniądze będą przeznaczane także na wykonanie ,,magicznych'' tub pokazujących, jak działają odblaski.

Tekturowe tuby o długości 70 cm i średnicy 12 cm pokazują w prosty i dobitny sposób, czy i dlaczego warto nosić odblaski. Prezentują różnicę w widoczności po zmierzchu osoby z odblaskami i bez nich. Z jednej strony tuby, w którą zagląda się przez wizjer, jest przycisk włączający światło imitujące reflektory auta. Z drugiej są dwie sylwetki - jedna pokryta folią odblaskową, druga bez. Po włączeniu światła widać tylko jedną sylwetkę - tę z odblaskiem.

- Takie tuby uczą bezpieczeństwa - mówi Sławomir Piotrowski. - Obrazy są silniejsze niż słowa, mocniej zapadają w pamięć. Poprzez rozprowadzanie ,,magicznych'' tub chcemy jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, zmienić myślenie i podejście do tego tematu zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Bo wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego.

Organizatorzy akcji współpracują z zakładami komunikacji miejskiej, które za symboliczną opłatą wynajmują im autobusy, choćby jeden. Na tych pojazdach zgadzają się umieścić reklamy - nawet tylko z tyłu. Im więcej reklam, tym więcej pieniędzy na wykonanie ,,magicznych'' tub.

Na potrzeby akcji MZK w Lesznie zgodził się wynająć autobus na pół roku z opcją przedłużenia umowy na drugie tyle. Organizatorzy przedsięwzięcia poszukają natomiast firm, których reklamy lub logo znajdą się z tyłu autobusu, razem z hasłem akcji ,,Odblask to nie obciach''. Dzięki temu chcą uzyskać pieniądze na wykonanie kilkudziesięciu tub. Później zostaną one przekazane policji, straży miejskiej, ośrodkowi ruchu drogowego, przedszkolom, szkołom i innym służbom lub instytucjom działającym na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, które pokazują ich działanie dzieciom (np. na pogadankach w szkołach) i dorosłym. W ten sposób propagowane jest noszenie odblasków.

- Takie tuby mogą służyć latami - podkreśla Piotrowski. - Mogą być przekazywane także klubom sportowym, różnym organizacjom, zakładom pracy, urzędom miast i gmin, czy galeriom handlowym, przez które przewija się dużo ludzi. Tam również można prowadzić akcje pokazowe propagujące noszenie odblasków i bezpieczeństwo na drodze. Wszystkim nam powinno na tym zależeć.

J.W. Fot. www.y4u.pl.