reklama

Co, gdzie, kiedy?

Lato w Muzeum "Tajemnice średniowiecznej przeszlości Pojezierza Sławskiego"

Miejscowość: Wschowa
Miejsce: Muzeum Ziemi Wschowskiej, plac Farny 3
Data rozpoczęcia: 16-08-2017 18:00
Data zakonczenia: 16-08-2017 19:00
Organizator: Muzeum Ziemi Wschowskiej

Opis wydarzenia:

Muzeum Ziemi Wschowskiej serdecznie zaprasza do Wschowy na otwarty wykład Bartosza Tietza, archeologa z Muzeum Ziemi Wschowskiej pt. Tajemnice średniowiecznej przeszłości Pojezierza Sławskiego, który odbędzie się w ramach cyklu Lato z Muzeum.

Wykład odbędzie się 16 sierpnia 2017 roku o godzinie 18:00 w siedzibie wschowskiego muzeum przy pl. Farnym 3.

Wykład adresowany jest dla wszystkich mieszkańców i pasjonatów regionu, a także wczasowiczów chętnych poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą miejsc, w których spędzają wakacje.

Wystąpienie oparte o źródła pisane, archeologiczne jak i etnograficzne dotyczyć będzie wybranych fragmentów dziejów niezwykle malowniczego zakątka Polski- Pojezierza Sławskiego.

Podczas wykładu będzie można dowiedzieć się m.in.: czy na wyspach Jeziora Sławskiego znajdował się pogański chram i czy legendarna Sława naprawdę była córką pogańskiego kapłana? Czy na Pojezierze Sławskie dotarli Waregowie- wikingowie ze wschodniej Europy? Który piastowski książę wychował się nad tutejszymi jeziorami oraz gdzie mieszkali i czym trudnili się Wrocisz, Radoch, Świętosz, Biegan, Bożeciech czy członkowie rodu Sławoszowiców- zwykli mieszkańcy pojezierza sprzed ponad 800 lat? Kiedy przybyli na te ziemie pierwsi cystersi i gdzie znajdowało się Jezioro Najświętszej Maryi Panny? W której z osad pod Sławą znajdowała się kapliczka św. Anny i dlaczego władze kościelne kazały ją zniszczyć i skazać na zapomnienie? Kto wypowiedział i jak brzmiały najstarsze zapisane w języku polskim słowa dotyczące pojezierza?

Ponadto dowiedzieć się będzie można, gdzie ukazywały się miejscowym chłopom piękne wodne panny- mieszkanki głębin niewielkich jezior- uroczysk zwanych Świętymi...

Zobacz dziś:

Przed nami:

Regulamin dodawania nowych wydarzen

Zapowiedzi imprez edukacyjnych, kulturalnych i sportowych odbywających się w powiecie leszczyńskim zamieszczamy bezpłatnie.

Zastrzegamy sobie prawo do niepublikowania zapowiedzi bez podania przyczyn. W przypadku imprez komercyjnych zastrzegamy sobie prawo do publikacji informacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie wydarzenia.

Organizatorzy ubiegający się o patronat medialny nad imprezą proszeni są o kontakt z redakcją: abc@gazetaabc.pl