reklama

13 września 2018

Kontrowersyjna tablica przeciwlotników

Kontrowersyjna tablica przeciwlotników

W płytę Rynku w Lesznie ma być wmontowana tablica poświęcona leszczyńskim przeciwlotnikom. Ale wśród radnych budzi ona kontrowersje. Dlaczego?

Tablica jest już gotowa. Jej projekt prezentujemy niżej, na zdjęciu. Ma być wmontowana w płytę Rynku, po jego wschodniej stronie, niedaleko głównego wejścia do ratusza.

O tablicę, która ma uhonorować Zielonogórki Pułk Przeciwlotniczy zabiega jego dowódca, który niebawem kończy pracę w jednostce Lesznie. Projekt i lokalizacja zostały uzgodnione z miejskim konserwatorem zabytków. Na czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni mieli przyjąć uchwałę zezwalającą na montaż tablicy. Ale wzbudziła ona wiele kontrowersji. 

Zdaniem byłego prezydenta Tomasza Malepszego, tablica powinna być umieszczona na Pomniku Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego przy ul. 17 Stycznia.

- Rynek to nie jest najszczęśliwsze miejsce dla takiej tablicy - podkreślał. Po pierwsze dlatego, że po tablicy mieszkańcy będą chodzić, a po drugie - jest obawa, że wkrótce o podobne uhonorowanie swojej działalności zabiegać będą też inne organizacje. Tymczasem ratusz i Rynek mają być modernizowane.

Radny Wojciech Rajewski złożył wniosek, aby sprawę tablicy omówić raz jeszcze na komisjach. I tak się stało. Głosowali za tym radni Lewicy i PL 18 (10 głosów). Przeciwny był PiS i PO (7 głosów). Kolejna sesja jest 26 września, a tablica ma być odsłonięta już 4 października podczas Święta Pułku.

lm

 

 

tablica