reklama

14 września 2018

Koniec sporu o lotnisko w Lesznie!

Koniec sporu o lotnisko w Lesznie!

Aeroklub Polski i miasto Leszno podpiszą porozumienie w sprawie leszczyńskiego lotniska. - To największe wydarzenie w historii leszczyńskiego samorządu - mówi prezydent Łukasz Borowiak, ale o szczegółach powie dopiero podczas konferencji prasowej, która jest planowana na godzinę 13:30. Nieco więcej ujawnia komunikat, który ukazał się na internetowej stronie AP. 

W komunikacie czytamy, że 11 września Zarząd Aeroklubu Polskiego, którego prezesem jest Jerzy Makula, podjął decyzję o możliwości zawarcia porozumienia z miastem Lesznem "kończącego wieloletnie i kosztowne konflikty sądowe". To porozumienie ma się także przyczynić do rozwoju lotniska.  

Ze strony AP dowiadujemy się, że negocjacje z miastem trwały bardzo długo, ale ich wynik gwarantuje dalsze funkcjonowanie Centralnej Szkoły Szybowcowej i Aeroklubu Leszczyńskiego. Aeroklub Leszczyński ma otrzymać za darmo największy hangar znajdujący się na lotnisku. Centralna Szkoła Szybowcowa zachowa prawa do wieczystego użytkowania płyty lotniska. "Za dalsze rozwijanie infrastruktury na lotnisku będzie odpowiedzialne miasto Leszno" - czytamy w komunikacie.

Porozumienie ma także zakończyć wieloletni spór ze spółką Leszno Gliding Hotel, która prowadziła na lotnisku hotel. Obiekt jest w złym stanie technicznym i nie nadaje się do użytkowania. Zaległe czynsze przejmie CSS i przeznaczy je w całości na remont hangaru.      

Aby porozumienie weszło w życie konieczna jest zgoda Rady Miejskiej Leszna. Radni mają się zająć stanowsko w tej sprawie na sesji 26 września.

Więcej o tej sprawie jeszcze dziś, po konferencji prasowej prezydenta Leszna.

lm, Fot. Archiwum