reklama

05 grudnia 2018

Kolejna przysięga, tym razem w leszczyńskim garnizonie

Kolejna przysięga, tym razem w leszczyńskim garnizonie

W niedzielę o godz. 10 w leszczyńskich koszarach odbędzie się przysięga wielkopolskich terytorialsów.

Będzie to już trzecie zaprzysiężenie ochotników z Wielkopolski. Na placu apelowym stanie ponad 200 żołnierzy, spośród których 80 ochotników wypowie uroczyście słowa przysięgi, w obecności swoich rodzin, najbliższych osób.

Przysięga leszczyńska po raz pierwszy odbędzie się w koszarach. Poprzednia odbyła się w sierpniu na leszczyńskim Rynku. Bramy jednostki wojskowej będą w niedzielę otwarte dla rodzin żołnierzy i wszystkich chcących wziąć udział w tym wydarzeniu.

- Leszczyńska przysięga będzie zwieńczeniem szkolenia, które odbywało się w systemie weekendowym - płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wśród ślubujących  znajdą się przedstawiciele różnych profesji m.in. informatycy, nauczyciele, fizjoterapeuci, handlowcy, personel medyczny, mechanicy, PR-owcy, studenci, rolnicy, stolarze, kierowcy, sportowcy. Osoby te wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody i mają różne pasje, ale łączy ich patriotyzm, gotowość do obrony ojczyzny i wspierania lokalnych społeczności.  

Z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa ilość aplikacji kobiet i coraz większa ilość osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę.

Przed 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej (będzie w nich pięć batalionów, pierwsze powstają w Lesznie i Śremie, kolejne będą w Poznaniu, Turku i Dolaszewie koło Piły) kolejne wcielenia, na które już dziś zgłosiło się kilkuset ochotników. Duża ich część planuje odbyć szkolenie podstawowe w okresie ferii zimowych, aby wziąć udział w historycznej przysiędze, która odbędzie się 26 stycznia w Poznaniu. Przypadnie ona w setną rocznicę przysięgi złożonej przez żołnierzy Wojsk Wielkopolskich i to dokładnie w tym samym miejscu (obecnie Placu Wolności).
Obok siebie staną współcześni terytorialsi i odtwórcy historycznych wydarzeń w mundurach sprzed 1919 roku.

J.W. Fot. archiwum