reklama

07 listopada 2018

Jak nazwać dwa nowe ronda? Czekamy na Wasze propozycje!

Jak nazwać dwa nowe ronda? Czekamy na Wasze propozycje!

W ramach przebudowy ulicy Wilkowickiej w Lesznie powstały dwa nowe ronda. Pewnie niedługo na Radzie Miejskiej pojawią się uchwały dotyczące ich nazwania. Chcemy uprzedzić radnych i czekamy na Wasze propozycje.

Pierwsze rondo zbudowano na skrzyżowaniu ulicy Wilkowickiej ze Spółdzielczą. Drugie powstało kawałek dalej - na zakręcie w kierunku Wilkowic. To drugie rondo prowadzi też na nową drogę przez Maryszewice, którą można dojechać aż do trasy ekspresowej nr 5, do węzła w Święciechowie. 

Ronda są nowe, nie mają więc swoich patronów. A że wszystkie ronda w Lesznie są nazwane, wnioskujemy że wkrótce pojawią się pomysły na nazwy także dla nich.

Nie chcemy niczego sugerować naszym czytelnikom. Niech sami zabiorą głos w tej sprawie. Wspomnimy jednak o kilku kwestiach: 

Jest w Lesznie zwyczaj, że ronda nazywa się tak, jak miejsca w których się znajdują. Na przykład na Zatorzu jest Rondo Zatorze, w Zaborowie - Rondo Zaborowo, a na Grzybowie - Rondo Grzybowo. Jedno z nowych rond może więc być Rondem Wilkowice?

Po drugie, w tym roku przypada 100 lat odzyskania niepodległości i 100 lat wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Może Rondo Wolności?

Po trzecie, w tym roku przypada też 100-lecie nadania praw wyborczych kobietom i są apele, aby nazywać ulice, skwery, czy ronda imionami pań. Czy to będzie kobieta znana z historii Polski, czy ważna dla dziejów Leszna? Może warto poszukać takiej właśnie postaci. 

A zatem, jakie są Wasze propozycje imion dla dwóch nowych rond na ulicy Wilkowickiej w Lesznie?

Piszcie niżej w komentarzach, na profilu leszno24.pl na facebooku. Można też wysyłać smsa na nr tel. 603 382 306 lub email na adres: matuszewska@gazetaabc.pl. 

Do dzieła!

Wasze propozycje przekażemy nowym radnym Leszna, bo to do oni podejmą ostateczną decyzję w tej sprawie.

lm, Fot. L. Matuszewska