reklama

15 grudnia 2018

Chwała Zwycięzcom. 100 lat Powstania Wielkopolskiego (zdjęcia)

Chwała Zwycięzcom. 100 lat Powstania Wielkopolskiego (zdjęcia)

Sztandary, mundury, zdjęcia i dokumenty - wszystko, co wiąże się z Powstaniem Wielkopolskim obejrzeć można na wystawie w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie. Ekspozycja ma tytuł "Chwała Zwycięzcom! - Grupa Leszno". Można ją oglądać do...

18 maja 2019 i powinni ją obejrzeć nie tylko ci, którzy interesują się historią naszego regionu, ale przede wszystkim młodzież z leszczyńskich szkół.

Wystawę otwarto w sobotnie popołudnie. Przygotowali ją wspólnie Muzeum Okręgowe, Archiwum Państwowe i Miasto Leszno. Część prezentowanych zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych osób. Otwarcie uświetniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstanie Wielkopolskie 1918–1919 Grupa Leszno. Wszyscy uczestnicy mogli też skosztować wojskowej grochówki.

Wiceprezydent Piotr Jóźwiak mówił, że ekspozycja, organizowana z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jest też początkiem przygotowań do 100. rocznicy powrotu Leszna do macierzy, które obchodzić będziemy 17 stycznia 1920, a wydarzenia temu towarzyszące mają się odbywać przez cały rok 2019. Podkreślał, że mimo iż w Lesznie nie toczyły się walki powstańcze, to jednak to właśnie powstaniu i powstańcom miasto zawdzięcza wolność.

O tym, co można obejrzeć na ekspozycji opowiadał jej kurator Tomasz Kościański, najmłodszy pracownik Muzeum Okręgowego w Lesznie, dla którego jest to pierwsza wystawa, jaką przygotował.

Wystawa była natomiast ostatnią organizowaną przez Muzeum Okręgowe pod dyrekcją Witolda Omieczyńskiego, który z końcem tego roku odchodzi na emeryturę. Dyrektor podziękował wszystkim, którzy przez czas jego pracy w placówce odwiedzali muzeum.

Bardzo polecamy! Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego przy ul. Narutowicza (dawna synagoga) jest czynna także w niedzielę, w godz. 14-18. Bilety kosztują 5 zł ulgowe i 7 zł normalne.

lm, Fot. L. Matuszewska