reklama

17 maja 2018

Beata Kawka nie jest już kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie

Beata Kawka nie jest już kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie

O przyczynach rozwiązania umowy o pracę poinformował w czwartek dyrektor Błażej Baraniak.

Beata Kawka odpowiadała za artystyczną stronę teatru od początku jego istnienia, czyli przez dwa sezony. Była twarzą i dobrym duchem nowego przedsięwzięcia, jakim był Teatr Miejski w Lesznie, finansowany z publicznych pieniędzy samorządu miasta i województwa wielkopolskiego. Sama też w wielu wywiadach - także dla mediów ogólnopolskich - podkreślała, że jej drugie nazwisko to "Leszczyńska".

Jednak drogi Beaty Kawki i dyrektora Błażeja Baraniaka się rozchodzą. W czwartek na spotkaniu z mediami dyrektor Baraniak poinformował, że rozwiązał umowę o pracę z Beatą Kawkę. Powodem było, jak tłumaczył "działanie na szkodę pracodawcy", czyli Teatru Miejskiego w Lesznie.

Błażej Baraniak przyznał, że do nieporozumień z kierownik artystyczną dochodziło już podczas przygotowań do marcowej premiery spektaklu "Jaskółeczka", w którym gra zarówno Beata Kawka, jak też jej córka Zuzanna Bernat. Ostatecznie jednak poróżniła ich planowana na przyszły sezon premiera "Seksmisji". Teatr Miejski w Lesznie właśnie nabył prawa do adaptacji tej sztuki od samego Juliusza Machulskiego.

- Pani Beata Kawka, w obecności prezydenta Leszna i innych osób oświadczyła, że zrobi wszystko, żeby nie doprowadzić do premiery "Seksmisji" - mówił dyrektor.

Oficjalnie Beata Kawka będzie kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie do końca tego sezonu, czyli do końca czerwca, bo obowiązuje ją miesięczny okres wypowiedzenia. Już teraz jednak przebywa na przysługującym jej urlopie. W repertuarze teatru w ostatnim tygodniu maja są jeszcze trzy spektakle sztuki "Małe zbrodnie małżeńskie", w którym gra główną rolę. Od nowego sezonu nie będzie już występowała w Lesznie jako aktorka. Jej role dostanie ktoś inny.

Kto będzie nowym kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie? Na pewno nie będzie to kobieta, bo dyrektor prowadzi rozmowy z dwoma znanymi reżyserami teatralnymi. Nazwisko następcy Beaty Kawki mamy poznać jeszcze przed wakacjami.

Beata Kawka napisała nam w SMS-ie, że wkrótce się odezwie w sprawie Teatru Miejskiego w Lesznie.

lm, Fot. Archiwum Kinga Zydorowicz